Czy wiesz, co Amerykanie wiedzą o Polsce?

Czy wiesz, co Amerykanie wiedzą o Polsce?

Mimo, że przeciętny Amerykanin nie jest w stanie pokazać Polski na mapie, to takie polskie akcenty jak: urodziwe kobiety, pierogi, polska kiełbasa czy obozy koncentracyjne są głęboko zakorzenione w amerykańskiej świadomości. Dziś, w ramach wrześniowej akcji klubu Blogów Kulturalnych i Językowych, do którego należę, odpowiadam na pytanie:

„Co Amerykanie wiedzą o Polsce”.

Ile razy słyszeliśmy, że Amerykanie są głupi, bo nie potrafią pokazać Polski na mapie? W sieci można znaleźć kilka zabawnych, może i czasem ośmieszających artykułów i filmików. Jednym z nich jest 5-minutowy, uliczny wywiad produkcji Kuby Jankowskiego oraz Żywca Zdrój, który wyjątkowo miło się ogląda.

Czy jest to „wynik nieuctwa i tępoty”? Czy Amerykanie rzeczywiście są głupi?

Nie, nie są. (Wbrew temu co widzimy na ww. filmiku;).  To raczej efekt ich ignorancji do spraw, które nie dotyczą USA . Podejrzewam, że większość Polaków zapytanych o to gdzie leży Arkansas, Idaho, które rozmiarem często jest większe od Polski też będą ślęczeć przy mapie. A co powiecie na takie państwa jak Papuę i N.G., Belize czy Wyspy Korzenne? przecież większość Polaków, też nie potrafiłaby nawet poprawnie wskazać ich na mapie.

Dlaczego?

Bo nie mają wpływu na nasze życie. A jak mają – to w bardzo małym, nieodczuwalnym wymiarze (no przecież gałkę muszkatułową wszyscy znamy ? prawda?).

Amerykanie nie mają poczucia, że muszą się wstydzić za brak wiedzy, która im nie jest potrzebna do życia.

A nas, dumnych Polaków niestety to drażni… no bo przecież nadal, mimo, że starocie od nich kupujemy, na wojnę dla nich idziemy, Kościuszko i Pułaski był tak dzielny i oddany… to wiele o Polsce w przeciętnym amerykańskim towarzystwie nie usłyszysz. Zwłaszcza w niepolonijnych stanach.

Taki jest stan faktyczny i mimo, że … sama zawsze w takich dyskusjach mam ochotę zaprzeczyć – przywołując w myślach moich bardzo zorientowanych amerykańskich znajomych -przeciętny Amerykanin nie wie wiele o Polsce. De facto, zdarzyło mi się raz tu usłyszeć, że pochodzę z Afryki…

Mimo wszystko, nie jest jednak źle. Udało mi się ustalić listę polskich akcentów w am. świecie, które na trwałe wkradły się do świadomości Amerykanów.

 Oto lista rzeczy, które jako pierwsze przychodzą do głowy moim rozmówcom, gdy pytam: Co przychodzi Ci pierwsze do głowy, gdy słyszysz Polska? Co Amerykanie wiedzą o Polsce?  No i za co kochają Polskę, mimo, że nie wiedzą gdzie ona leży na mapie 😉

 

Polska kiełbasa rządzi zdj. en. wikipedia

Polska kiełbasa rządzi
zdj. en. wikipedia

POLISH KIELBASA is GOOOOOOD!!!  – pyszności -mówi mi amerykański kucharz, który o zgrozo, raz w tygodniu jeździ specjalnie 20 km. do Costco (am. macro), żeby zjeść hot doga za dolara, który podobno jest z “najlepszą na świecie” polską kiełbasą 🙂

Polska kiełbasa tak wdarła się w am. świadomość, jako pewna jakość, że wiele am. firm zaczęło sprzedawać swoje niepolskie wyroby pod szyldem “POLSKA KIELBASA”. De facto, jak się domyślacie, kiełbasa ta, nawet koło polskiej kiełbasy nie leżała ale wiedzą o tym, tylko Ci Amerykanie, którzy mieli okazję robić zakupy w polskich sklepach lub karczmach.

Co zabawne, wśród samej Polonii (np. w okolicach DC), sprowadza się kiełbasę z polskich zakładów w Nowym Jorku. Gdy jestem natomiast przejazdem w Wielkim Jabłku, zdarza mi się słyszeć, że ta najlepsza kiełbasa jest oczywiście w Chicago i można “gdzieś, jakoś, raz na dwa tygodnie” zamówić sobie taką 😉

 

Unknown

Jan Paweł II jest najbardziej rozpoznawalnym Polakiem w Ameryce. zdj. wikipedia

JAN PAWEŁ II, WAŁĘSA I SOLIDARNOŚĆ

Nasz Papież oraz w drugiej kolejności Wałęsa z Solidarnością to dwa polskie nazwiska, które słyszę w pierwszej kolejności, gdy pytam “co jako pierwsze przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz Polska?”. Mimo, że kościół katolicki licho tu przędzie (ze względu chyba na wymuszenie wypłaty odszkodowań za molestowania seksualne), to Jan Paweł II Amerykanom znany, bez względu na ich wyznanie czy przynależność do danego kościoła.  Lech Wałęsa oraz Solidarność to odpowiedź z ust ludzi 35+ .

Wśród ankietowanych zdarzyły się takie osoby, które wspominały Kopernika, Skłodowską, Lewandowskiego czy Idę…. ale były to niewielkie grupy. W grupie tej powinna również znaleźć się Radwańska, która zaskakuje nie tylko swoimi sukcesami ale również kapryśną osobowością na amerykańskich kortach.

 

 

Obozy koncentracyjne to jeden z częstszych odpowiedzi na pytanie.: Co pierwsze przychodzi CI do głowy, gdy słyszysz Polska. zdj. pixabay

Obozy koncentracyjne to jedna z pierwszych trzech odpowiedzi na pytanie.: Co pierwsze przychodzi CI do głowy, gdy słyszysz Polska. zdj. pixabay christopher/pluta

OBOZY ZAGŁADY ŻYDÓW – jak zapewne pamiętacie ostatnią aferę z szefem FBI oraz wpadkę Obamy pt. “polskie obozy zagłady”, temat jest nadal aktualny i bulwersujący… ale niestety tylko dla Polaków :). Kochani, nie można wymagać wiele od narodu, którego prawie 40% społeczeństwa wierzy, że ich prezydent jest muzułmaninem…

A tak na poważnie… nie dalej jak dwa dni temu, w jednej z warszawskich winiarni spotkałam Amerykanina, który od 3. miesięcy stacjonuje w Polsce, i w której … de facto jest totalnie zakochany. Jak sam mi powiedział takiej historii uczyli ich w szkole. Wszystkiego o Polsce dowiedział się w Polsce. Wcześniej słyszał tylko stereotypy na temat sowieckiego państwa.

 

Pierogi ruskie to po kiełbasie najbardziej znany polski przysmak. zdj. źródło

Pierogi ruskie to po kiełbasie najbardziej znany polski przysmak. zdj. źródło

PIEROGI – to drugi polski przysmak, oraz polskie słowo (po kiełbasie oraz wódce), które zna prawie każdy Amerykanin. Selekcja zwykle jest bardzo uboga. Pierogi z owocami zwykle nie mają swoich fanów. Pod pojęciem pierogi kryją się te ruskie 🙂 czyli z kartoflami. Amerykanie przygotowują je zwykle na modłę chińskich dumplings, które wrzuca się prosto z zamrażarki do gorącej wody lub podsmaża na patelni. Nie widziałam jednak ani razu, by towarzystwo jadało je z czymś takim jak zasmażka czy cebulka. O moim ukochanym zsiadłym mleku na boku też możecie zaponnieć 🙂

 

Unknown-1

Kto nie zna w Ameryce wódki? zdj. commonswikimedia

“I JESZCZE JEDEN I JESZCZE RAZ…!!! “

Oh, I know! You Polish people love VODKA!!! Oh man you guys drink a lot, right? Można usłyszeć od bardziej wyluzowanych Amerykanów, co widzieliśmy już w powyższym filmie Żywca. Takie odpowiedzi najczęściej padają w metropoliach polonijnych typu Chicago, gdzie Amerykanie mieli okazję obserwować nasze polonijne getta przepełnione komunistyczną kulturą picia wódeczki oraz biesiadowania przy śledziku i kiszonym ogórku.

Jak sami wiecie, model ten odchodzi już w niepamięć, bo dziś nawet w Polsce, nie pije się już tak wódki, jak w czasach, gdy żadnego innego alkoholu poza ww. i spirytusem nie było. Pst. Denaturatu nie wliczam 😉

 

IT’s SO COLD!!! – no właśnie, wszyscy myślą, że mieszkamy chyba na Syberii. Podpowiadają o tym moje znajome z forum Polish Parents, do którego należę. Wielu ich zapytanych znajomych wspominało niskie temperatury. BTW. Dzięki dziewczyny za głosy Waszych amerykańskich znajomych.

 

Co Amerykanie wiedzą o Polsce? Mają tam piękne dziewczyny! Większość Polek, które zaistniały na amerykańskiej arenie to ... blondynki. Nasze słowiańskie rysy, niebieskie oczy oraz szczupła sylwetka to znaki rozpoznawcze. Trzeba by dodać jeszcze jasną karnację no ale Joanna Krupa na zdjęciu trochę odbiega od modelu ;)

Co Amerykanie wiedzą o Polsce? “Mają tam piękne dziewczyny!” Większość Polek, które zaistniały na amerykańskiej arenie to … blondynki. Nasze słowiańskie rysy, niebieskie oczy oraz szczupła sylwetka to znaki rozpoznawcze. Trzeba by dodać jeszcze jasną karnację no ale Joanna Krupa na zdjęciu trochę odbiega od modelu 😉

 

POLSKIE DZIEWCZYNY SĄ JAK MALINY –

NO! i to prawda, sama prawda. W Polsce mamy podniesioną poprzeczkę i dlatego pewnie każda z nas jest bardzo krytyczna do samych siebie. Skoro każda wygląda tu jak Polka, zlewasz się z tłumem, trzeba się trochę wysilić ;). W Stanach największą furorę robią kobiety ze słowiańskim typem urody. Takich dziewczyn jest tu niewiele. Dotarło to do mnie gdy… oglądałam zdjęcie klasowe mojej córki. Jest jedną z 3 jasnych blondynek w całej szkole.  Do tego niebieskie oczy, szczupła sylwetka i sukces gotowy 😉 Ale nawet jeżeli nie jesteś blondynką będziesz się tam rzucać w oczy. Nasze rysy są CUTE!!!

Najbardziej popularne piękne Polki w Stanach to: Izabela Skorupko (Bond), Izabella Miko (Coyote Ugly), Edyta Śliwińska (najdłużej utrzymująca się tancerka w am. “Tańcu z gwiazdami”);  Joanna Krupa (Wifes of Beverly Hills), Magdalena Wróbel (Victoria’s Secret), Karolina Woźniacki (tenis), ; Ania Rubik.

P.S. Ku mojemu zdziwieniu, na forum Polskich Rodziców, do którego należę, jedna z mam wspomniała o stereotypie Polki wychodzącej za mąż dla “papierów”.  Kiedyś może o tym słyszałam, jeszcze w Polsce, ale odkąd tu przyjechałam to… nigdy się z tym nie spotkałam… ale w sieci znalazłam taką oto perełkę. 10 stereotypów na temat pol. kobiet, z których aż 5 podobno jest prawdziwych…

MIMO, że zaczęło się stereotypowo muszę oficjalnie donieść, że to, co Amerykanie wiedzą o Polsce nie jest mierne. Przebiliśmy się do ich świadomości, spośród setek narodowości z którymi przeciętny Amerykanin codziennie się styka;).

Polskie kulinarne rarytasy, obozy zagłady, kilka nazwisk historycznych oraz piękne dziewczęta to najczęstsze odpowiedzi, które słyszę zadając powyższe pytanie.

P.S. O tym “co Amerykanie wiedzą o Polsce” powstało już kilka innych mini publikacji. Oto kilka z nich:

  1. Kolejny filmik (niestety bez napisów), w którym prowadzący pyta przechodniów o wskazanie palcem na mapie naszego kraju oraz o to co uważają o wizach dla Polaków znajdziecie TU
  2. TVN 24 pokusiło się o materiał pt. Polska leży w Niemczech oraz ma kolonie – czyli Amerykanie rysują Europę 
  3. Dla kilku ciekawych komentarzy warto zajrzeć na forum yahoo: https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080820193048AA3iAA4
  4. Są też miejsca, gdzie trafiają się bardzo elokwentni interlokutorzy, którzy zaskakują wiedzą nawet na temat Husarów,  Niestety wkład Amerykanów w dyskusję jest nadal bardzo nikły. No może poza jednym rodzynkiem, który wyskoczył z Jagiellonami i Uniwersytetem Jagiellońskim:)

MOim ulubionym ostatnim odkryciem w tym temacie są bardzo optymistyczne filmiki Amerykańskiej Ambasady w Polsce. Mimo, że nie ma tam mowy jacy są Amerykanie, z poniższego filmu, na którym zmagają się z polskimi szumiącymi głoskami, możecie domyśleć się co lubię w nich najbardziej.

A co Wy myślicie na ten temat? Która z odpowiedzi na pytanie Co Amerykanie wiedzą o Polsce? najbardziej Was zaskoczyła? Założę się, że nie to, że jesteśmy piękne. Przecież to takie oczywiste 😉

Blogi językowe i kulturowe przez cały wrzesień piszą o... językach. Akcenty w języku angielskim, wpływy j.ang. na inne języki oraz różnice między językiem ang. w UK a USA to główne tematy, które poruszają nasi blogerzy w tym tygodniu. Zapraszam do zwiedzania językowego świata z BJiK.

 Zapraszam również do lektury blogów moich znajomych, którzy opisują dziś Polskę lub język polski z perspektywy innych narodów Oto lista blogów, które wzięły udział we wrześniowej akcji:

Austria: Viennese breakfast – Polsko-austriacki przekładaniec

Chiny: Biały Mały Tajfun – Fałszywi przyjaciele 

Francja:

Francais-mon-amour – Francuskie zapożyczenia w języku polskim

Love for France – 10 podobieństw między Polską a Alzacją

Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim – Polskie akcenty w języku francuskim

Gruzja:  Gruzja okiem nieobiektywnym- Najsłynniejszy Gruzin w Polsce

Hiszpania: Hiszpański na luzie – O tym jak i dlaczego Hiszpanie uczą się polskiego

 

Kirgistan: O języku kirgiskim po polsku – Polacy w Kirgistanie

Niemcy: 

Niemiecki po ludzku: Co Niemcy wiedzą o Polsce? Codziene sytuacje

Językowy precel – Germanizmy w języku polskim

Norwegia: Pat i Norway: Polska okiem Norwega

Stany Zjednoczone: PAPUGA Z USA Co Amerykanie wiedzą o Polsce? 

Szwecja: Szwecjoblog : – Szwedzkie słowa w języku polskim

Turcja: Turcja okiem nieobiektywnym: Czy przybył już poseł Lechistanu?

Wielka Brytania: English with AnnMAM NEWSA czyli ile angielskiego jest w polskim

Włochy: 

Italia… Che meraviglia! – Polacy – włoski punkt widzenia?

Primo Cappuccino – Włoszki, które pokochały Polskę

Studia, parla, ama – Czy wiesz, co mówisz (po włosku)?! http://studiaparlaama.pl/?p=1046

 

zdj. gł. depositphotos

Share

Comments

  1. Szalenie ciekawe, że właśnie pierogi ruskie tak posmakowały Amerykanom. Chińczycy zazwyczaj się ich brzydzą (ku mojemu wielkiemu ubolewaniu…).

    • Ja pierogi uwielbiam, ale we wszelkich innych smakach niż ruskie – połączenie sera, ziemniaków i cebuli jest dla mnie co najmniej… dziwne 😉

      • No widzisz, może to zależy od tego, jakie preferencje były w Twoim domu. U mojej koleżanki wiecznie były zupy owocowe. U mnie – nigdy! I teraz jak widzę jakąś zupę z wiśniami to pytam… o co kaman? 🙂 Ruskie uwielbiam z zsiadłym mlekiem i szczypiorkiem. Taka nostalgia za Polską chyba 😉 Pamiętam, że w W-wie mają takie pierogarnie jedna przy palmie. Tam też nauczyłam się jeść je ze szpinakiem i jakimś serem. Pierogi z jagodami i śmietaną to wyjątkowy letni rarytas, który przypomina mi dzieciństwo i wyprawy na zbiory do lasu. A odkąd jestem w Stanach i mam łatwy dostęp do pierożków chińskich jem je nawet z zupą w środku czy z kurczakiem…. 😉

    • Wiesz co BAIXIAOTAI? A moje najlepsze pierogowe doświadczenia mam właśnie z Chin z niejakiej wioski Jangzuo (nie pamiętam pisowni). Uwielbiam ten posmak czegoś zielonego w środku.

      A powiedz jak wygląda sprawa z pierożkami z zupą w srodku? Czy w Chinach uchodzą rzeczywiście za rarytas oraz przejaw kunsztu? W Stanach znawcy tematu potrafią jechać np. z DC do NYC, specjalnie do jednej restauracji, gdzie podaje się właśnie takie.

  2. Chętnie za to przeczytam co Polacy wiedzą o USA. Wciąż wiele z nas ma wyobrażenie o Ameryce, jako krainie mlekiem i miodem płynącej, czyli zawsze lepiej tam gdzie nas nie ma 🙂

    • Ha!!!! Słuszna uwaga!!!

      Ameryka nie jest już tym samym Eldorado dla przeciętnego imigranta jakim była np. 10-20 lat temu.

      Myślę, że jeszcze trochę upłynie czasu zanim Polacy pozbędą się kompleksu niższości. W zasadzie wszyscy, którzy tak myślą, powinni w ramach terapii polecieć do USA i przekonać się na własnej skórze, że…. w Polsce mamy wyższy standard życia i większe oczekiwania nawet do wyglądu mieszkań…

  3. Przypomniał mi się świetny filmik, który wywołał skandal, ale jest ciekawy. Polecam 🙂 Sławne osoby o Polsce. Są też Amerykanie 🙂

    • No proszę, nawet Linda czy Portman ma korzenie polskie. Miło słyszeć, że rozpoznają tak wielu utalentowanych POlaków. Najlepsze jednak są wypowiedzi osób starszych, które uświadamiają Polakom, to z czego rzeczywiście powinniśmy być dumni bo mamy z czego być dumni. I nie mówię tu tylko o historii ale o takich małych rzeczach jak np…. obuwie. Mamy świetnych producentów obuwniczych… a może chodziło mu o szewców… których już tak mało mamy.)?

      Dziękuję za ten film, nigdy go nie widziałam. Mimo, że jest jednostronny, miło było usłyszeć jak jesteśmy spostrzegani przez obcokrajowców.

  4. Ja też zawsze byłam oburzona ignorancją Francuzów na temat Polski, aż pewnego dnia w końcu zrozumiałam, że podobnie jak Amerykanie interesują się oni sprawami, które w jakimś stopniu ich dotyczą. Nie wiedzą, gdzie dokładnie leży Polska, ale za to mają o wiele większą wiedzę na temat Afryki niż przeciętny Polak.

    • NO tak, pamiętam jak pojechałam pierwszy raz za granicę i słyszałam dużo niepochlebnych opinii o Francuzach, którzy najgorzej z wszystkich europejskich nacji mówią w j. ang. Było to chyba z 15 lat temu. Dziś pewnie sytuacja wygląda inaczej.

      Zdarzenie to jednak przypomniałam sobie na zajęciach z “oświecenia”, gdy mój profesor ukazał nam wszechobecność języka francuskiego w Europie, przecież j. francuskie był kiedyś takim dzisiejszym j. ang.
      Podobno Francuzi od tamtej pory przywykli do tego, że ich język jest najważniejszy i najpiękniejszy. I ogólnie Francja jest najlepsza dlatego miała tyle kolonii. Stąd pewnie zainteresowania sprawami w Afryce 😉

  5. […] Stany Zjednoczone: Papuga z USA – Co Amerykanie wiedzą o Polsce?  […]

  6. Bardzo ciekawie opisałaś wiedzę Amerykanów na temat Polski. Racja, że nie można oczekiwać od nich nie wiadomo czego, bo przecież nie mają żadnego związku z naszym krajem. Niemcy mają, a o Polsce nie wiedzą prawie nic.

    • No proszę, tego bym się nie spodziewała. Mam nawet znajomego Niemca, który zna lepiej historię Polski niż ja sama.
      Masz jednak rację, wymaga się przecież od naszych sąsiadów, żeby wiedzieli o nas przynajmniej tyle samo co my o nich.

      Ale czy nie jest tak, że o Niemcach więcej wiemy niż o Białorusi czy Słowacji? Może tak jest bo NIemcy były “do przodu” i dlatego wielu chciało wiedzieć co u nich słychać?

  7. A jednak wolę Polskę od USA z jednego głównego powodu – w Polsce alkohol od 18, a nie od 21!

  8. Mnie chyba najbardziej zdziwiło,że i w USA lubią pierogi 😉 Bo wódka to oczywistość, podobnie jak piękne polskie dziewczyny czy Wałęsa (sądzę, że te trzydzieści parę lat temu naprawdę mówiło się BARDZO dużo o nim na całym świecie, zresztą nadal jeździ tam często na wykłady).

    • Oj tak, Prezydent Wałęsa jest gwiazdą i tylko nam Polakom, biorąc pod uwagę jego osobowość czy bezpośrednie wypowiedzi, zdarza się umniejszać Jego zasługi. Pamiętajmy jednak, że jaki by nie był. Mamy mu za co dziękować bo jak powiedział mi raz jeden mądry pan: Elokwentni i okrzesani ludzie nie obalają komunizmu!!!

      A co do pierogów, tak, są już nawet w takich sklepach jak costco czy whole foods. Ale dopiero od ostatnich dwóch lat. Fajnie by było, gdyby tylko byli to polscy producenci. Ktoś powinien to opatentować. Nie wiem jaki jest stan faktyczny.

  9. […] Papuga z USA – Co Amerykanie wiedzą o Polsce?   […]

  10. Też reagowałam kiedyś z taką dumą, gdy okazywało się, że obcokrajowcy niewiele wiedzą o Polsce, dopóki sama nie wyjechałam na praktyki do Szwecji, gdzie spotkałam imigrantów z całego świata. O ich krajach dopiero wiedziałam mało, choć i tak wiele przecież uczyłam się o nich w szkole.

    Daje do myślenia!

    • Wyjazd z kraju uczy pokory oraz dystansu do pochopnej krytyki. Ja już po kilku latach wychodzę z założenia, że mój rozmówca nic nie musi wiedzieć o moim kraju ale jest mi miło, gdy mnie czymś zaskoczy. Wtedy, choćby powiedział, że naszą stolicą jest W-wa, jak małemu dziecku, szczerze biję brawo i prawię komplementy, co tylko zjednuje mi ludzi. Polską dumę dawno już schowałam do kieszeni.

  11. temat woda .. przeczytałem z ciekawością bo nawet w stereotypach jest część prawdy.
    moja obserwacja to to, że pojęcie o Polsce zmienia się .. przynajmniej w grupie ludzi w Stanach na których nam powinno zależęć .. inwestorów ale też i tej części, która podróżuje po świecie ( i ma na to środki) .. przez wiele lat to, żę byłem to informatykiem z Polski to byłą tylko taka ciekawostka a teraz często jestem zapytywany z ciekawością o ‘outsourcing’ informatyczny do Polski .. znam już wiele firm ze Stanów które poważnie zaiwestowały .. to prawda przyciągają ich korzystne dla nich koszty i znajomość języków i poziom wykształcenia ale tak się zaczyna bo konkurujemy już z Irlandią i Indiami .. z czasem płace wzrosną w naturalny rynkowy sposób .. (nie ma się co przejmować stereotypem myślowym z ciemnogrodu, że inwestorzy przybywają tylko po to by ‘wykorzystać’ Polaków) … spotykam też wielu Amerykanów, którzy wymieniają Kraków, Warszawę, czy Gdańsk na równi z Pragą czy Wiedniem jako ich cel podróży po Europie .. oni już widzieli wielokrotnie Paryż czy Londyn i chcą poznać coś innego :^)

  12. Czyli zasadniczo potwierdzają się wszystkie stereotypy jeśli chodzi o nasze “produkty” eksportowe 😉

  13. Akurat to, że nie Amerykanie nie wiedzą gdzie jest Polska to …wcale się nie dziwię, bo ja miałabym trudność z określeniem położenia KAŻDEGO ze stanów, ale Ci, którzy mają problemy z Wielką Brytanią to już przesada 🙂 A są i tacy 😛
    Piękne Polki to moim zdaniem sprawa już dawno nieaktualna, nie wiem od czego to zależy, ale Polki nie są już tak ładne. “Jedziemy”na starej opinii 😛

  14. Czasem jest to przykre, że ktoś postrzega nas miarą przestarzałych stereotypów, które dawno są już nieaktualnie. Chociaż jestem pewna, że i my Polacy postrzegamy różne kraje przez pryzmat nieadekwatnych stereotypów. Ale dopóki się samemu czegoś nie doświadczy, nie odwiedzi danego kraju, nie pozna się panującej tam kultury to nie będziemy nic wiedzieć. A przynajmniej będziemy tylko bazować na czyiś spostrzeżeniach, a nie na własnej opinii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close