Jakie są amerykańskie modelki?

Jakie są amerykańskie modelki?

Nawet sobie nie wyobrażasz jaką Amerykę tu od jakiegoś czasu odkrywam.
Od kilku miesięcy pracuję nad dużym projektem, w którym m.in. muszę przeprowadzać castingi modelek. 

Ręce mi często opadają, bo Europa przyzwyczaiła mnie do jednego typu piękna, do pewnego standardu. Wysoka, szczupła, czasem i wychudzona piękność, która ma nieskazitelną cerę i zero rozstępów to chyba nadal polski synonim modelki…prawda? 

Tymczasem w USA, za modelkę uznają się kobiety w różnym rozmiarze, nawet te w przedziale XXXL. Mało tego że w rozmiarze… to również w nieokreślonym wieku. (Zdarzyło mi się przesłuchiwać panie w wieku 50 lat, które przyszły na casting jednego z większych Fashion Week..). 

I mimo, że nadal jest to dla mnie wyzwaniem (zwłaszcza, gdy rekrutuję dla marek przyzwyczajoinych do modelek typu Victoria Secret) to jednak na proceder ten patrzę, jako na kolejny dowód na to, że Ameryka nadal jest krajem nieustających możliwości.

Tu nie ma jednego modelu piękna (no może poza high fashion w NYC)… Jeżeli masz takie marzenie, żeby zostać modelką, możesz nią zostać nawet w wieku ponad 60 lat.

Wielu projektantów celowo zatrudnia  modelki w większym rozmiarze, żeby pokazać amerykańskiej widowni, która jak wiesz, ma problemy z nadwagą, jak będzie wyglądać w takich ubraniach…

Z drugiej strony, to co tu obserwuję jest chyba efektem  amerykańskiej kultury, według której wszyscy mamy takie same prawa i to, że jesteśmy inni nie oznacza, że musimy być gorsi.  W wyniku takiego mechanizmu u amerykańskich dziewczyn, które pokazują się na castingach nie ma za grosz instynktu samozachowawczego.  W Polsce, dziewczyna z celulitem, i fałdkami, trądzikiem wcześniej niż raczej później uświadomiona zostanie już nawet przez kolegów ze szkoły, że nie powinna nawet myśleć o przyznawaniu się do tego, że bycie modelką chodzi jej po głowie. W USA, nikt nie śmiałby jej tego wytknąć w obawie o rozprawy sądowe oraz posądzenie najpierw o bulling a potem o dyskryminację.

I to jest chyba piękne… choć Europejczyk, potrzebuje trochę czasu żeby się z tym oswoić.

P.S. Tekst ten pochodzi z prywatnego newslettera, który otrzymują jedynie subskrybenci Papugi. Zapisz się i Ty jeżeli chcesz otrzymywać ekskluzywne i prywatne maile.

P.S. Od dwóch dni jestem w Polsce, może uda mi się naskrobać coś z placu boju. Do następnego zatem. Papuga

Share

Comments

 1. O jak fajnie! uważam, że każdy powinien mieć możliwość spełniania swoich marzeń bez dyskryminacji z powodu wagi, wzrostu, czy wyglądu

  • Papuga z USA Says: July 4, 2016 at 11:57 pm

   Kinga, jak to miło Ciebie zawsze tu widzieć 🙂 To się nazywa mieć lojalnych czytelników, którzy wszystko wybaczają 😉 nawet długie milczenie …
   P.S. A to wiesz… bo to właśnie Hameryka jest 😉 Pozdrawiam serdecznie

 2. Ja też jestem, choć z pewnym opóźnieniem. Cieszę się, że nadal piszesz, bo zawsze czekam na to co się pojawi. Cierpliwości mi nie brakuje, wiec jest bez znaczenia w jakich odstępach czasowych publikujesz. Co do modelek, uważam, że powinny być w różnym wieku i o różnych rozmiarach, nawet tych większych. Przecież nie każda z nas waży 50 kg do tego ma 180 cm wzrostu. Wiadomo przecież, że ubrania różnie wyglądają na osobie szczupłej niż na osobie o bardziej zaokrąglonych kształtach. Inaczej wyglądają na siedemnastolatce, a inaczej na kobiecie po pięćdziesiątce. Dobrze byłoby więc, aby w pokazach mody każda z Pań zobaczyła coś dla siebie, a modelka przypominająca ją samą da obraz, czy ta sukienka jest dla nas czy nie. Pisząc to sama nie wierzę, że tak może być. Jak jednak tak się dzieje w Ameryce to bardzo dobrze. A zmarszczki, jakieś fałdki i inne niedociągnięcia naszego ciała nie mają znaczenia. Jak wszyscy wyglądaliby idealnie, to świat byłby nudny, a brzydota też bywa piękna. Zaś sama Papuga powinna stanąć na wybiegu, bo szkoda nie pokazać światu takiej figury i urody. No i czas pomyśleć o pokazach w Polsce, pomyśl kochana Papużko. Modelki w różnym wieku, czasami korpulentne, ale zawrzałoby!!! To byłoby wydarzenie, jak szczyt NATO w Warszawie. Ściskam Cię mocno

 3. Hej!! Ja tez jestem :)))
  Nie wiedzialam nawet ze tak ciekawy moze byc swiat mody…
  Modelki w roznym wieku i roznej wadze – chcialabym to zobaczyc!!Wydaje mi sie ze Polska nie jest jeszcze gotowa na taki szok!
  Pozdrawiam i udanego pobytu w PL.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close