Papuga “na językach” – wywiad

Wywiad z Papugą zdj. unsplash

Z lekkim opóźnieniem, które wynika z ostatnich akcji klubu BJiK , podrzucam Wam wywiad, który przeprowadziła ze mną w ubiegłą środę Beata – autorka bloga Viennese Breakfast.

I mimo, że stali czytelnicy już wiele o mnie wiedzą to warto zerknąć nie tylko by dowiedzieć się dlaczego tak na prawdę zaczęłam tworzyć Papugę, ale również dla samego Viennese Breakfast, które pachnie wiedeńską kawą.

Wybadajcie Viennese Breakfast… a po lekturze wywiad u dajcie znać czy  rzeczywiście coś Was jeszcze mogło zaskoczyć.

Wywiad: http://viennesebreakfast.com/na-jezykach-papuga-po-amerykansku/

Share

Comments

 1. Droga Papugo, wywiad “na językach” to bardzo dobry pomysł. Myślę, że powinnyście go kontynuować, bo ze znajomością języków obcych bywa różnie. Dlatego warto dzielić się doświadczeniami jak dojść do dobrej znajomości języka w danym kraju. Ostatnio dzięki moim podróżom do Anglii stwierdziłam z przerażeniem, że grupa Polaków, których miałam okazję poznać, pomimo wieloletniego pobytu w tym kraju, tak na prawdę zna tylko kila słów po angielsku. Dlatego, że w domu rozmawia się tylko po polsku, kontakty towarzyskie tylko wśród Polaków, zakupy w polskich sklepach, wizyty u lekarz – Polaka, itd. Trudno się potem dziwić, że Polacy Ci mają małe szanse na dobrą pracę, a faktycznie ta szansa jest równa zeru. To nie chodzi oczywiście o to, żeby Polacy w domu między sobą rozmawiali tylko po angielsku, bo to byłaby pewnie jakaś bzdura, ale chodzi o to, żeby wykorzystywać wszelkie możliwe okazje do mówienia po angielsku i poznawania co raz bardziej obcy język. Najczęściej dzisiaj młodzi ludzie radzą sobie z językami obcymi doskonale i swobodnie porozumiewają się za granicą. Znam mnóstwo takich przypadków.

  • Oj tak Monique ! Ten problem dotyczy każdego emigranta, który bez wielkiej znajomości języka, zdecydował się na emigrację. Obojętnie w jakim kraju oraz obojętnie z jakiego kraju. Problem ten dotyczy wszystkich nacji. Pisałam szerzej o tym w art. Dlaczego w Ameryce trudno nauczyć się j. ang. http://www.papugazameryki.pl/dlaczego-w-ameryce-ciezko-nauczyc-sie-angielskiego/

   Ciekawe jest również to, jak sami Polacy patrzą na swoich emigrantów, którzy od czasu do czasu wpadają do kraju. Mają bardzo duże oczekiwania.

   Co do samego pomysłu na tego typu wywiadu, jest to pomysł Beaty, autorki ww. bloga, która co 2 środę przepytuje blogerów z różnych krajów. Warto zerknąć do archiwum.

 2. Zaskoczyło mnie, że w domu rozmawiacie po angielsku! 😛

  • To raczej świadomy wybór, bo wiem, że w Stanach jestem tylko na jakiś czas. J. ang. jest zatem priorytetem. Mam nadzieję, że uda mi się go zachować u dzieci po powrocie do Polski.

 3. Mam takich znajomych, którzy jak mieli małe dzieci rozmawiali z Nimi po francusku w wyznaczone dni tygodnia. Dzisiaj dzieci to dorośli ludzie, znający świetnie ten język, notabene ukończyli francuskie szkoły w Polsce. Radzą sobie doskonale właśnie we francuskich firmach. Myślę, że każda metoda nauki języka jest dobra, aby tylko była skuteczna. Przy dzisiejszym globalnym świecie, gdzie można mieszkać tu i tam, znajomość języków obcych jest bezcenna. Pamiętać jednak należy o kultywowaniu własnego rodzimego języka, także w zakresie poznania jak największej ilości słów, bo bogactwo polskiego jest nie zmierzone.

 4. Bardzo ciekawy!

 5. […] Papuga „na językach” – wywiad […]

 6. […] Papuga “na językach” – wywiad […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close