Zwykle takich rzeczy nie robię… Ty też to zrób i przeczytaj do końca

Zwykle takich rzeczy nie robię... Ty też to zrób i przeczytaj do końca

d022fdeda05f4d5b6e6d8065dac942c4“””Pomyśl Emilio … czy to normalne by na łózko ortopedyczne dla mojej córki zrzucali sie obcy ludzie? Teraz jestem przed zakupem wózka… znowu mam żebrać?”””

Jestem w trakcie przygotowywania art. na temat tego co zapewnia am. państwo rodzinom niepełnosprawnych dzieci. Żeby mieć rozeznanie weszłam na fb forum polskich rodzin os. n., by sprawdzić jakie są polskie realia. Okazuje się, że większość z tych rodzin żyje w bardzo ciężkich warunkach bo jedyna pomoc od państwa to do 233 zl zasiłku miesięcznie na niepełnosprawnego do 18 roku życia… co woła o pomstę do nieba***!!!

Serce mi się kraja, gdy czytam już trochę pogodzone ze swoim losem matki: 

“””A pralka “zdechła” mi właśnie w sobotę, zostaje mi pranie ręczne po operacji kręgosłupa oraz z alergią na detergenty. Perspektywa jak cholera
Emotikon confused”””

“””Mnie uratowało, że Natalka podpisać się umie, ale i tak sprzedawczyni wypytywała ją czy rozumie, że bierze pralkę na raty…a ona tylko głową potakiwała””” (przyp. red. chodzi o dziecko po 18. r. życia, które otrzymuje rentę 600 zł/msc, czyli przychód kwalifikujący do ubiegania się o kredyt)

“””No właśnie Krysiu, jesteśmy zmuszeni kombinować, (co mnie przerażą, bo tego nienawidzę). Ja kredytu wziąć nie mogę, bo mój syn sam się nie podpisze, a kontakt z nim żaden
Emotikon unsure”””

“””Pomyśl Emilio … czy to normalne by na łózko ortopedyczne dla mojej córki zrzucali sie obcy ludzie, teraz jestem przed zakupem wózka… znowu mam żebrać?”””

“””Krysiu, a czy normalne jest, że mojemu synowi wyłażą sprężyny w łóżku, a mnie nie stać na zakup nowego, choćby najtańszego? kredytu też nigdzie nie dostanę…”””

Są jednak wśród nich i ci silni, niepoddający się, niegodzący się na ignorancję i zniesmaczenie ze strony pol. społeczeństwa i rządu. To oni postanowili ubiegać się o wsparcie w Brukseli bo wszystkie manifestacje w PL nie odniosły wielkiego skutku. Z tego co widzę po wynikach, nie idzie im najlepiej… Chyba za desperacko to robią…

Na poniższej stronie zbierają pieniądze na ten wyjazd. Jeżeli nie możesz przelać ani 5, 10 zł czy 10$ będziesz miał jeszcze większy wkład, jeżeli przekażesz informację dalej… bo wiesz, jak to w sieci czasem bywa… Ty może nie dasz rady, ale ktoś inny być może.

“Let’s Give it back” jak to się tutaj mówi.

P.S. Ja sama jestem chyba złym człowiekiem, bo z moim budżetem nigdy nie widziałam sensu mojej finansowej pomocy. Wpłacanie kilku groszy każdemu, kto w internecie podeśle mi linka wydawało mi się kamieniem rzuconym w wodę.  Nie widziałam w tym wielkiego sensu, bo rozwiązanie problemu Stasia, Czesia czy Maciusia nie rozwiąże problemu kolejnych pukających poszkodowanych. Zawsze pomagając jednemu, miałam wrażenie, że krzywdzę i dyskryminuję innych, których już potem świadomie olewałam. Dziś jest ten dzień, gdy widzę, że ta pomoc może dotknąć nie Maciusia, Zdzisia czy Kajtusia tylko wszystkich polskich rodzin, których ten problem dotyczy. Dlatego w imię lepszej Polski dorzucam się i ja.

https://zrzutka.pl/whcvnj

*** opiekunowi, który rezygnuje z pracy na rzecz 24 h opieki nad takim dzieckiem przysługuje 1200 zł miesięcznie. Jest to jednak zasiłek pielęgnacyjny, który nie jest oficjalnym przychodem, który uprawnia do uzyskania kredytu. Dzieci osób pracujących nie dostają od państwa żadnych pieniędzy.

Share

Comments

 1. I ja się dorzucilam, niestety taka jest prawda. Sama pomysł, czy w czasie swojej ostatniej wizyty w PL widziałaś jakiegoś niepełnosprawnego na ulicy? Raczej nie, bo polskie miasta są nieprzystosowane, bo bariera goni barierę. Ponadto zapomnij o swobodnym poruszaniu się ,elektryczne wózki to oznaka luksusu. Niestety,tutaj w UK wszystko jest dostępne, ludzie na wózkach jada zadowoleni przez centrum miasta,w autobusie kierowca obniża podwozie i pomaga przy wsiadaniu. Nikt się nie patrzy,wszyscy się uśmiechają i zagaduja jak do sąsiadki znad przeciwka. Niepełnosprawność jest normalnością.

  • Dzięki w imieniu moich bohaterów. Jeżeli zaledwie 3 tys. ludzi wpłaci po 10 zł to będą mieli szansę walczyć u wyższej instancji. Niestety znieczulica ludzi jest wielka. Ja sama raczej rzadko wpłacam na jakiekolwiek akcje. W zasadzie nawet jak w sklepie przy kasie pytają mnie “Do you want to donate 5$ for children’s hospital” to mnie to drażni. Bo Children’s Hospital w DC ma również wielu innych sponsorów. Wpłacając kilka złotych nie rozwiążemy ich codziennych problemów, nie wiem nawet czy coś wskórają w tej Brukseli ale ważne jest, że będą mieli szansę.

 2. Krystyna Nojda:
  Dziękujemy Emilio za nagłaśnianie naszego protestu. W Polsce nie ma analizy potrzeb osób niepełnosprawnych. Nawet w takiej kategorii jak niepełnosprawni niezdolni do samodzielnej egzystencji potrzeby sa bardzo zróżnicowane i w różnym stopniu generujące koszty. Są grupy osób, które oprócz konieczności 24 godzinnej opieki, leków, środków medycznych, terapii, rehabilitacji wymagają dodatkowo rożnego rodzaju urządzeń medycznych i technicznych do codziennej egzystencji. Mam 2 córki niepełnosprawne i mam porównanie w kosztach opieki. W wypadku starszej córki od 25 lat ciągle zbieram, żebrze na wózek. łóżko ortopedyczne, polonizator, podnośniki itd I tak w koło Macieju od lat !. Są to sprzęty, które maja swój termin używania i najzwyczajniej w świecie psują sie, ulegają zużyciu. Jedno kupie i zaczynam zbierać na następne. I to nie ma końca. Wraz z moim starzeniem potrzebne są inne pomoce. Gdy byłam młodsza, sama wciągałam córkę z wózkiem po schodach, potem był schodołaz ….. a teraz czeka mnie najbardziej skomplikowana logistycznie operacja … budowa windy z mieszkania na wysokim parterze. Nie dość że koszty horrendalne to jeszcze zdobycie wszystkich pozwoleń od architekta po zgodę mieszkańców. Szczerze ? Emotikon unsure jestem przerażona.
  6 godz. · Lubię to! · 1

 3. AGNIESZKA Says: May 26, 2015 at 3:29 pm

  Jestem mamą własnie z PL , NA KONCIE MAM 16 PRZEPRACOWANYCH LAT i co z tego…Mam dwoje nie pełnosprawnych dzieci , a znam mamy które mają takich dzieci troje …z różnych przyczyn , nie zależnych od nich .
  3 lata temu musiałam zrezygnować z pracy i co ? 1200 bez względu na to czy masz 1 , 2 czy 3 chorych dzieci …..A żeby tego mało tzw,,orzecznicy” na bieżąco ,,uzdrawiają “chore dzieci zabierając im świadczenia …sytuacja jest tym tragiczniejsza,że podjęcie zatrudnienia graniczy z cudem , a jeśli dorobi się choć 1 zł zostaje się bez grosza. Nie muszę przypominać,że za 1200 zl muszę opłacić czynsz(350 zł)prad (150),gaz(150)wode (50)utrzymać siebie i dzieci 2!!! dzieci chorych , leki rehabilitację , dojazdy , odzież, podstawowe produkty żywnościowe .
  Nie pije , nie pale …..
  Bardzo dziękujemy ..ja dziękuję w imieniu mam za każde nagłaśnianie naszych problemów .
  BŁAGAMY O KAŻDA ZŁOTÓWKĘ BY MÓC POJECHAĆ DO BRUKSELI POKAZAĆ ŚWIATU JAK NASZ RZĄD ROBI WSZYSTKO ABY POKAZAĆ SIĘ POLITYKOM Z POZA PL I ŚWIATU Z JAK NAJLEPSZEJ STRONY , KOSZTEM STARYCH CHORYCH I DZIECI …
  A PRZEKŁAMANE MEDIA PODAJĄ ,,ŚWIETLISTE ” NIE PRAWDZIWE INFO .
  PROSZĘ O PRZEKAZYWANIE TEGO INFO GDZIE SIĘ DA!!1

  pozdrawiam Agnieszka Rudnicka

 4. Reblogged this on Jak kura pazurem….

 5. Może nowy prezydent Duda coś choć odrobinę zmieni hmm ? co wy na to ?
  Może Kukiz coś wskóra ma córkę tez chorą.

 6. Napisz proszę do mnie prywatną wiadomość, proszę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close