Wrzesień w USA kręci się wokół FASHION WEEK

Wrzesień w USA kręci się wokół FASHION WEEK

Zgodnie z obietnicą, najbliższe tygodnie na Papudze będą poświęcone modzie i urodzie. I mimo, że z racji wyjazdu na drugi kontynent, sama nie będę mogła w tym roku donosić o nowojorskim fashion week, zapraszam na cykl artykułów, które powieją prawdziwą kobiecością. 

Dziś,  w ramach wprowadzenia, o najważniejszym amerykańskim magazynie mody oraz kilka słów o samym Fashion Week.

Vogue, bo o nim mowa,  istnieje od 17 grudnia 1892 r. Założył go Arthur Turnure, który pierwotny tygodnik o modzie oraz sposobach kultywowania eleganckiego życia, kierował do ówczesnej arystokracji Nowego Jorku.

Kolejny właściciel Vogue’a, Condé Montrose Nast, który odkupił magazyn w 1905 r. zajął się ekspansją pisma w Anglii, Hiszpanii, Włoszech oraz Francji. Pod jego redakcją pismo osiągnęło prestiż oraz pozycję w świecie mody ślubnej.  

Fashion Week

Anna Wintour, obecna naczelna Vogue, jest jednym z najważniejszych gości pokazów mody. Na zdj. z Sarą Jessica Parker, Rooney Mara podczas pokazu Calvina Kleina Mercedes-Benz Fashion Week Wiosna 2015. zdj. depositphotos

Mimo, że od lat 30. każdy kolejny naczelny w mniejszym lub większym stopniu zmieniał to pismo, to żaden poza wspomnianym wyżej Conde, nie zrewolucjonizował go w takim stopniu jak Anna Wintour, która od roku 1988 nadal piastuje stanowisko naczelnej Vogue’a.

To ona przeistoczyła wylęgarnię znanych modelek z lat 60-70 w prawdziwe imperium oraz platformę światowej mody.  Anna Wintour stała się nie tylko wyrocznią tego co modne w danym sezonie ale również została postrzegana jako ikona mody. Jej firmowa fryzura na boba oraz czarne duże okulary są jej znakiem rozpoznawczym już od wielu lat.

W 2009 r. wyprodukowano film pt. “September issue”, który pokazuje 8 miesięcy z życia naczelnej oraz jej sztabu pomocników, którzy przygotowują się do najważniejszego, wrześniowego wydania Vogue’a 2007. Dzięki tej produkcji, na światło dzienne oficjalnie wypłynęła nie tylko surowa i apodyktyczna osobowość Anny ale również osoby wielu jej najbliższych wieloletnich współpracowników. Tu m.in.- była modelka Vogue’a, która uległa wypadkowi, straciła urodę, po czym zamiast pozować do zdjęć stanęła po drugiej stronie obiektywu jako dyrektor kreatywny.

 

Vogue

Grace Coddington to jedna z najważniejszych postaci w świecie Vogue’a. Była modelka Vogue’a uległa wypadkowi w wieku 25 lat. w wyniku którego straciła oko. Dwa lata później została zatrudniona jako fotoedytor w brytyjskim Vogue. Od 1988 r. współpracuje w amerykańskim wydaniu razem z A. Wintour . Jako dyrektor kreatywny stoi za najlepszymi zdjęciami światowej mody. zdj. pl.wikipedia

 

 

Założę się, że większość z Was kojarzy tytuł popularnego czytadła z 2003 r. “Diabeł ubiera się u Prady”. Książka, która w 2006 roku została zekranizowana w filmie z Meryl Streep w roli głównej, została napisana przez byłą asystentkę Anny Wintour – Lauren Weisberger. W postaci tytułowego diabła występuje naczelna fikcyjnego pisma modowego o pokroju Vogue’a. Dużo w niej zbierzności z oficjalnym i oschłym wizerunkiem najważniejszego gościa na tegorocznym Fashion Week.

Film September Issue polecam każdej pasjonatce mody. Mini wywiad z A.W. załączony na dole strony podsyłam tym, które mimo wszystko, tak jak ja, mają duży respekt i uwielbienie do kobiet sukcesu, które wiedzą czego w życiu chcą.

Wczoraj rozpoczął się Fashion Week 2015. Od 10-17.09 na nowojorskich wybiegach projektanci prezentują trendy na wiosnę i lato 2016.

Fashion week odbywa się dwa razy do roku w 4 miastach światowej mody: NYC, Milano, Paryż i Londyn. W takiej też kolejności utrzymane są ich stałe harmonogramy pokazów. W lutym i marcu każdego roku prezentowane są trendy jesienno – zimowe.   Nowy Jork, jako jedyny z wielkiej 4. nie prezentował do zeszłego roku mody męskiej.

Pokazy transmitowane są na żywo na stronie:

http://fashionweekdates.com/fashion-week-2015-dates.html

oraz tu:

http://nyfw.com

Znajdziesz tam dokładny harmonogram 350 pokazów.  Najlepsze zwykle odbywają się pod koniec tygodnia. Pierwsze dni to pole do popisu dla mniej znanych projektantów lub tych dopiero debiutujących na nowojorskich wybiegach. Dzisiejszy pokaz Davida Tupaza w ogóle mnie nie przekonał. Nie oczekujcie zatem, że każdy pokaz, który zobaczycie na ww. stronie będzie światowej klasy

Bilety na Fashion Week kosztują od kilkudziesięciu do kilkudziesięciu tysięcy dolarów zdj. commons.wikimedia

Bilety na Fashion Week kosztują od kilkudziesięciu do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Te najlepsze rozchodzą się najszybciej. zdj. commons.wikimedia

Fashion week do 2010 roku odbywał się w moim ulubionym nowojorskim parku (Bryant Park). Ze względu na małą liczbę miejsc pokazy na żywo mogła oglądać tylko śmietanka tego świata. Dziś pokazy fashion week przeniesiono do wielkich sal Lincoln Center oraz innych wielkich zamkniętych pomieszczeń, przez co wydarzenie stało się dostępne dla mas.

We wrześniowym wydaniu Vogue’a (okładka powyżej) oraz (zdjęcia najciekawszych reklam poniżej) prezentowane są trendy jesień/zima, prezentowane na lutowo-marcowym Fashon Week.

 

http://www.hbo.com/documentaries/in-vogue-the-editors-eye

 

 

 

Share

Comments

  1. A ja tej światowej mody nie rozumiem. Niektóre pokazy skłaniają mnie do przemyśleń czy aby na pewno projektant jest osobą poczytalną. 🙂 Chociaż sesja Ciary dla Roberto Cavalii bardzo mi się podobała. 🙂 No i moja Beyonce na okładce. Ach, ach, ach.

    • Ja czasem jej też nie rozumiem, dlatego pewnie tylko wybieram to co trafia w moje gusta. Nie jestem ślepo naśladującą papugą, dla której ważne są metki i trendy choć lubię wysokogatunkowe materiały i ekskluzywne dodatki.

  2. […] że Annę Wintour – naczelną V. wspominałam z uznaniem już kilkakrotnie w tym miesiącu, w tym artykule mogłabym dać jej jedynie reprymendę. Wszystkie okładki […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close