Jak zrobić halloweenowy lampion z dyni?

Jak zrobić halloweenowy lampion z dyni

W okresie Halloween grzechem byłoby nie wspomnieć o jack-o’-lantern-  lampionach z dyni, które są nieodłącznym elementem jesiennego wystroju amerykańskich domów. Gościem specjalnym jest autorka bloga It’s so easy DIY, która nauczy was jak zrobić halloweenowy lampion z dyni.

 

Efekt

Jack-o’-lantern przywędrowała do Stanów Zjednoczonych z Irlandii… ale w postaci wydrążonej z brukwi, rzepy lub buraków. Do momentu odkrycia Ameryki, w Europie, dyni podobno nie znano.

Jak podaje wikipedia “Jack-o’-lantern dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, psów i nietoperzy.”

Mimo, że powyższy wypis brzmi diabelsko, sama historia powstania halloweenowego lampionu z dyni, dla katolika czyt. przeciętnego Polaka, jest bardziej przystępna i zachęcająca do kultywowania tego zwyczaju.

Nazwa jack-o’-lantern pochodzi od imienia Jacka -chciwego wieśniaka, który po swojej śmierci (31 X),  przez to, że raz za życia przechytrzył diabła, ani niebo, ani piekło nie chciało go do siebie przyjąć. Biedak, w akcie rozpaczy, za miejsce spoczynku wybrał leżącą na poboczu wydrążoną rzepę. Do dziś halloweenowy lampion z dyni jest symbolem dusz błąkających się, które nie mogą zaznać spokoju i które potrzebują modlitwy, (o czym, de facto, większość Amerykanów nie zdaje sobie sprawy)***

A teraz powitajcie Malwinę, autorkę bloga It’s so easy DIY, która dziś, gościnnie pokaże Wam, jak łatwo i szybko przygotować tradycyjny halloweenowy lampion z dyni.

Cześć!

Jest mi bardzo miło u Was zawitać! Wycinanie dyni to świetna zabawa, przy której możemy dać upust swojej wyobraźni. Jeśli nie macie zbyt wiele czasu postawcie na proste wzory.

Dzisiaj chciałabym Wam pokazać mój sposób wykonania jack-o-lantern w wersji tradycyjnej.

Do przygotowania jack-o-lantern potrzebujemy:

  • dynię
  • ostry nóż
  • szablon ze wzorem, który chcemy przenieść na lampion
  • ołówek lub kalkę

 

Krok 1:

Rysujemy wzór, który chcemy wyciąć lub posługujemy się gotowym szablonem. Jest wiele technik przenoszenia gotowych wzorów. Ja nie miałam kalki, więc pokryłam kontury wzoru ołówkiem, a następnie przyłożyłam szablon do powierzchni dyni i przejechałam długopisem po konturach – dzięki temu ślady ołówka pozostały na dyni.

 

jak wyciąć halloweenową dynię

 

Krok 2:

W górnej części wycinamy otwór, dzięki któremu będziemy mogli pozbyć się dyniowych wnętrzności. Dynia musi być dobrze oczyszczona.

 

jak wyciąć halloweenową dynię, halloweenowy lampion z dyni

halloweenowa dynia, jak wyciąć halloweenowy lampion z dyni,

jak wyciąć halloweenowy lampion z dyni

 

Krok 3:

Przystępujemy do wycinania wzoru. Polecam używać różnych rodzajów noży. Ja wykorzystałam nawet nożyk do papieru – świetnie sprawdza się przy małych elementach. Do środka dyni wkładamy tradycyjną świeczkę lub świeczkę led.  Gotowe! Jeśli chcecie, aby Wasza dynia zachowała świeżość na dłużej – spryskujcie ją codziennie wodą.

 

Krok3

Pokażę Wam również moją drugą tegoroczną dynię. Tym razem wzór narysowałam sama, bez użycia szablonu – inspiracją było zdjęcie dyni przedstawiającej podobiznę Kota z Cheshire.

 

halloweenowa dynia, lampion z dyni, halloween

diy, halloweenowa dynia, halloweenowy lampion z dyni

halloweenowa dynia, DIY,

 

BIAŁE DYNIE Z MINKAMI

Moim sposobem na szybkie przygotowanie dekoracji na Halloween jest namalowanie na malutkich dyniach śmiesznych minek.

Do wykonania takiej dekoracji potrzebujemy kilka małych dyń, białą farbę akrylową, pędzel oraz czarny marker. Wszystko jest banalnie proste. Wystarczy pomalować dynie na biało (najlepiej dwie warstwy), a po wyschnięciu dodać im nieco życia i charakteru – czyli narysować im miny. Gotowe!

BiałeDynie1-2

jak udekorować halloweenową dynię

halloweenowa dynia, jak udekorować halloweenowy lampion z dyni

BiałeDynieEfekt

 

KILKA SŁÓW O BLOGU IT”S SO EASY DIY

Na It’s so easy DIY blog staram się prezentować proste sposoby na przygotowanie dekoracji oraz biżuterii. Uważam, że największą satysfakcję dają nam przedmioty wykonane własnymi rękami.

Słowo od Papugi:

Malwino, dziękuję za tę bardzo jasną prezentację. Twój blog jest bardzo kompetentnym źródłem wiedzy oraz pomysłów na profesjonalne dekoracje dla domu. Wszystkie instruktaże są tak jasne jak te powyższe. Aż dziw bierze, że takie mistyczne wieńce jak np. TEN, można zrobić samemu w domu. Uwielbiam Twoje piękne zdjęcia oraz kreatywne podejście do najprostszych tematów. Obecnie już zerkam na tematykę Świąt Bożego Narodzenia, bo to przecież już czas (przynajmniej w Ameryce 😉 myśleć o prezentach. Twoje sposoby na ich pakowanie na bank w grudniu wykorzystam. Jeszcze raz dziękuję za odwiedziny a moim czytelnikom również serdecznie polecam tę niesamowicie estetyczną bazę pomysłów.

diy papugazameryki.pl it's so easy post gościnny

 

P.S.

***O tym jak Jack przechytrzył diabła dowiecie się z króciutkiego i bardzo ciekawego tekstu portalu bajkowyzakatek.eu – (rewelacyjna baza bajek z podziałem na motywy oraz miejsca pochodzenia, nie tylko dla dzieci) i nie tylko przy temacie jak zrobić halloweenowy lampion z dyni.

 

 

 

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close