Przewodnik po DC

Przewodnik po DC
zdj. flickr https://www.flickr.com/photos/naq/2723740848/in/photostream/

zdj. flickr.com

Grzechem byłoby pisać z DC i nic nie wspomnieć o samym Waszyngtonie. Zakładam zatem nowy dział pt. “Przewodnik po DC”. Przedstawię w nim m.in. listę obowiązkowych atrakcji, przydatnych informacji oraz map, bez których podróżowanie w stolicy może wydawać się drogie i niedostępne.

W numerze 1. znajdziecie mapę, oraz informacje dot. waszyngtońskiego metra.

Tutejsze metro, w przeciwieństwie do nowojorskiego, jest proste, bardzo czyste i schludne. Niemały ma na to wpływ całkowity zakaz jedzenia, ograniczenie przewożenia rowerów czy zakaz wprowadzania psów. Na każdej stacji znajduje się winda. Zdaża się jednak, częściej niż rzadziej, że pociąg gdzieś staje i czeka. Zwykle są to weekendy. Godziny otwarcia również pozostawiają wiele do życzenia. W dni powszednie z metra możecie korzystać jedynie do godz. 24. W weekendy do ok. 3.

zdj. flickr https://www.flickr.com/photos/bootbearwdc/226141610/

zdj. flickr https://www.flickr.com/photos/bootbearwdc/226141610/

Jeżeli jesteście w samym centrum, korzystanie z metra może okazać się zbędne i bardzo drogie. Wszystkie największe atrakcje położone są w pobliżu narodowego deptaka (National Mall), po którym spacer jest atrakcją samą w sobie. Odległość pomiędzy takimi przystankami jak L’Enfant Plaza, Chinatown czy Archives wynosi zaledwie kilka minut spacerkiem.

Cena za jednorazowy bilet zależy od godzin, dystansu oraz formy płatności. Jeżeli będziecie korzystać przynajmniej 5 razy z metra, warto wykupić zieloną kartę płatniczą SmartTrip (10$ – w tym 5$ do wykorzystania), dostępną na stacjach metra, w większości aptek CVS, sklepach spożywczych takich jak Safeway, czy w biurach META.

Dzięki niej nie będziecie płacić za wydruk biletu, który kosztuje każdorazowo dodatkowego dolara. SmartTrip akceptowana jest również w miejskich autobusach, gdzie jedyną inną formą płatności są odliczone monety.

zdj. flickr.com

zdj. flickr.com

W dni powszednie w godz. od otwarcia do 9.30 i od 15. do 19. za jeden przejazd zapłacicie- od 2,15$ – 5,90$ +1$ (za wydrukowanie papierowego biletu).

Cena w godzinach poza szczytem oraz w weekendy  to 1,75 $-3.60$ (+1$)

Dzieci do lat pięciu jeżdżą za darmo. Seniorzy mają zniżkę 50%.

Darmowe mapy znajdziecie na większości przystanków w budce strażnika lub w hotelowych recepcjach. Możecie ją również wydrukować sami  STĄD .

zdj. flickr https://www.flickr.com/photos/39908901@N06/7553057236/

zdj. flickr https://www.flickr.com/photos/39908901@N06/7553057236/

Internetową i interaktywną wersję możecie podejrzeć TU.  Planer podróży, w którym sprawdzicie rozkład jazdy, czas, cenę oraz plan potencjalnych przesiadek znajdziecie TU

Isniteją również 1, 7, i 28-dniowe karty. (czyt. więcej o kartach metra)

P.S. Jeżeli jesteście fanami muzeum figur woskowych, karta SmartTrip daje Wam 35% zniżki na wstęp do Madam Tussauds (oferta ważna do końca października 2015r.). Niektóre hotele wykupują swoim gościom ww. kartę, w ramach pakietu powitalnego (np. Holliday Inn lub Marriott po więcej inf. na temat dodatkowych promocji KLIK)

Biletomaty. Zdj. wikipedia.com

Biletomaty. Zdj. wikipedia.com

Metro w godzinach szczytu zjd. en.wikipedia

Metro w godzinach szczytu zjd. en.wikipedia

i poza szczytem. zdj. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:ShawHoward_U_Metro_station.jpg

i poza szczytem. zdj. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:ShawHoward_U_Metro_station.jpg

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close