6 powalających piosenek o Ameryce, których pewnie nie słyszałeś

PIOSENKI O AMERYCE

Jakie wyobrażenie o USA mieli polscy piosenkarze XX wieku? Oto subiektywny przegląd piosenki o Ameryce, która rozbawi Was nie tylko tekstem ale czasem i podkładem muzycznym.

Która wygrywa? Wam oddaję głos!

 

 1. Górzanie – “Ameryka” .  O tym, że w “Czikago” mamy od groma Górali, wszyscy wiedzą,  ale o tym w jak krótkim tekście można podsumować ich życie, chyba nie każdy.Panie i Panowie poniżej pieśń “pongliszowo – góralska” o Jasiu “co bedzie se w basementcie po carpetach chodził; Breakfast rano jodoł, na lunch przerwe robiył…Carem bedzie woziył women na przyjęcia,Łozeni sie z Sandrom abo i z Jessicom, Urodzom się babies, bedzie Amerykon.”
 2. Zenon Jaruga śpiewa w 1947 roku o bogactwie USA, no i rozpuście rzecz jasna. Ameryka bowiem to kraj, gdzie możesz mieć cztery żony, a ciotki mają dwa miliony… “I to wcale nie jest takie złe 😉 Gdy podrapać ci się trzeba, masz pod ręką drapacz nieba, Na drapaczu drapać możesz się”. No i dularów tam od groma. Jak od pierona ;)(Nagranie mimo, że jest słabej jakości, ma niesamowity urok i pozytywne rytmy. Jednak dla tych, którzy nie lubią szumów wklejam wykonanie tej samej piosenki przez Kapelę Wuja Zdzisia 😉 )

   

 3. Kolejni wykonawcy, “Rażeni Piorunem”  de facto 😉 nie owijają w bawełnę. W ich “Ameryce” nie ma słowa o dularach. Tu USA to brutalny kraj, który “żyje z pracy niewolnika”; Świat wysokich, obwieszonych złotem czarnych raperów oraz białych policjantów – nazistów. Ostre klimaty jednym słowem… Niezły bit…ale ja wysiadam;)

   

 4. A teraz coś dla fanów końca lat 80. Mieliśmy piosenki o Ameryce bogatej, brutalnej no to teraz niech będzie o tej co pierze mózgi, co inwigiluje, co “Cię zmienia” … bo tego chcesz. Hameryka dostaje się do twojego krwiobiegu, “w głowie tańczy Ci Micheal… a Spielberg kręci Twój sen.”  Przy takiej bestii nie masz szans, “Ameryka Cię zje!”

   

 5. A teraz  coś dla kogoś o silnych nerwach… perełka Disco Polo… z cyklu piosenki o Ameryce rzecz jasna. Poezja! czysta poezja!!! No i jaka głębia… “patrzę z góry w zimne oczy miasta, autostrady biegną w świat, słońce topi asfalt…  “wtedy życie jest ostre jak muzyka”. Kocha mnie Ameryka, przecież mam pieniądze… no, no, ale dziewczyny wyginają śmiało ciało… Pani piszczą, panowie gwiżdżą, everybody Palermoooooo!!!!

   

 6.  Zestawienia pt. “Zabawne piosenki o Ameryce, których pewnie nie słyszałeś” zamyka piosenka z roku 1986 r. Beata Bartelik uznaje słowo “Ameryka” chyba jako synonim zadowolenia lub błogostanu. Nie wiem dokładnie o co chodzi, może Wy mi wytłumaczycie.  Ale teledysk warto wysłuchać – klimat lat 80. oraz solówki gitarowe ;).

  1. Odkrywam w Tobie ciepło, krzyczę ― Ameryka
   Odkrywam spokój lato ciszę ― Ameryka
   Szczęśliwa jestem cała gdy i słońcem Ty i latem
   Pozwól tak podróżować mi ― AmerykaTy pewnie myślisz że zgłupiałam ― dziwisz się
   Ot taka biedna głupia mała bo tak chcesz
   Śmiejesz się jakbyś widział ser i nie rozumiesz nic
   Ja chcę odkrywać Ciebie co dzień z Tobą być
  2. Ref.: Pozwól mi podróżować tam gdzie ja sama chcę
   Ty mnie znasz a ja Ciebie nie ― nie wcale nie
   Ciepły poranek kubek mleka ― Ameryka
   Twój mały pokój i że czekasz ― Ameryka
   Czuć Twoje ciało i przez sen odkrywać każdy szczegół] I wciąż od nowa budzić się ― AmerykaNie patrz tak na mnie z kpiną w oczach ― drażnisz mnie] Cóż złego w tym że chcę się kochać cały dzień
   A może z Tobą jest tak źle że Ci nie starcza sił
   Bo ona chyba bliżej jest niż jesteś TyRef.: Pozwól mi (…) tekst zaciągnięty ze strony tekstowo.pl 

A może znacie jeszcze inne, godne odnotowania piosenki o Ameryce?

 

Share

Comments

 1. bardzo fajna notka Droga Papugo .. uwielbiam Twój humor :^) pisz pisz :^)
  … no ale wybrażenia o Stanach/Kandzie to nie tylko w obciachowych utworach ale tutaj także w tej z bardzo dobrej półki .. takie były late https://www.youtube.com/watch?v=7OKcGu4QoGk.. ” on teraz ma dom o 5000 mil stąd na sercu nosi numer konta klucze od Forda .. on nie kochał nas ”

  https://www.youtube.com/watch?v=7OKcGu4QoGk

 2. No oczywiście “Ameryka” i Bajm 🙂

 3. Od razu pomyślałam o piosence T. Love “Stany” i o piosence Lombardu “Mister of America” 🙂

 4. […] wiek i bez wielkiej megalomanii; że zaskakuje (100 am. niespodzianek dla pol. imigranta), bawi (np. 1 i 2), uczy (“Mamo, błagam nie potrząsaj“/ Jak wygląda nauka w amerykańskim […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close