Dzień Martina Lutera Kinga – czyli kilka słów o krzewieniu historii w USA

Dzień Martina Lutera Kinga - czyli kilka słów o krzewieniu historii w USA

20150125_200738Dziś w Ameryce  święto upamiętniające laureata pokojowej Nagrody Nobla, który walczył o równouprawnienie Afroamerykanów.

Dzień Martina Luthera Kinga Jr., przypadające zwykle na 3 poniedziałek stycznia,  to jeden z tych dni w USA, które pokazują jak historia, (w tym przypadku całkiem świeża), oraz narodowe dziedzictwo jest kultywowane w życiu codziennym.

Gazety publikują obszerne artykuły oraz wywiady ze świadkami wydarzeń lat 60 i 70. New Yorker umieszcza podobiznę MLK Jr w nowej interpretacji na swojej okładce; dzieci w szkołach robią specjalne projekty oraz zadania domowe; 3- latki w przedszkolu wysłuchują historii o Rosie Parks i autobusowym bojkocie; pod pomnikami walki o prawa obywatelskie dla czarnoskórych odbywają się uroczyste obchody, koncerty. Biblioteki z tej okazji,  przygotowują specjalną wystawkę książek oraz liczne spotkania. Koncerny jak np. Unilever, Alcatel,  wykorzystują słowa z najsłyniejszego przemówienie “I have a dream”w swoich kampaniach reklamowych; Muzea organizują wystawy oraz czytanki dla dzieci; Okoliczny klub seniora zaprasza na śniadanie z MLK Jr. , podczas którego do herbatki i francuskich bułeczek serwowana jest poezja oraz muzyka; Nawet kościoły oferują dziś specjalne Msze św.

Oczywiście możecie powiedzieć, że to nic nowego dla Polaka. Przecież u nas ksiądz też modli się na ambonie za ojczyznę 11 listopada, a dzieci w szkołach czytają Rotę. Prasa rozpisuje się o Powstaniu Warszawskim a 1 września hitem są filmy o wybuchu II wojny światowej. 1 i 3 maj jakoś zawsze kojarzył mi się z majówką i pretekstem do długiego weekendu aniżeli do rozważań nad Konstytucją 3 maja czy świętem Narodowej Flagi, które przypada 2. maja.

Różnica chyba polega na tym, że Amerykanie czują się mega dumni ze swoich “narodowych barw”, uważają się za naród wybrany, pielęgnują pamięć narodową u swoich dzieci od małego. W przedszkolach nie lekceważy się 3- latków, z racji, że mogą nie zrozumieć jakiegoś tematu. Sięganie po historyczne opowieści jest przyjemnością i atrakcją w domach a nie wymuszeniem ze strony nauczyciela. Może po części, zależy to również od podejścia do roli rodzica w dzisiejszych czasach, tego, który doucza w domu, inwestuje swój potencjalny czas przed tv. Jestem przekonana, że obecnie w Polsce jest już moda na piękne, świadome, edukacyjne macierzyństwo ale tutaj forma przekazu tej historii jest jakaś bardziej atrakcyjna, dostępniejsza i pewnie dlatego człowiek bardziej się z nią utożsamia od małego.

Odnośnie MLK Jr., moja 4-letnia córka oświadczyła, że Martin uważał, że każdy ma prawo siedzieć w autobusie gdzie chce i że powinniśmy postępować dobrze, bo w przeciwnym razie możemy umrzeć za wcześnie. Żeby wszystko było jasne, obejrzałyśmy tego dnia kilka filmików na youtubie stworzonych z myślą o dzieciach. Sami zobaczcie jaki świetny przekaz.

Share

Comments

 1. Krzewienie własnej historii to jest ważne. Dobrze, że poruszyłaś ten temat. Moim zdaniem Polacy też czują się dumni z tego, że są Polkami, ze swej historii, barw narodowych, itp. Wielokrotnie mogłam się o tym przekonać będąc na imprezach organizowanych przez historyczne grupy rekonstrukcyjne. W grupach tych jest sporo młodzieży, naprawdę zafascynowani historią i odtwarzający wiernie ważne wydarzenia z przeszłości Polski. Wkładają w to tyle pasji, serca, że aż miło popatrzeć. Poza tym poznawanie historii na żywo – to jest coś fantastycznego.

  • Papuga z USA Says: February 2, 2016 at 4:10 am

   O Matuchno, jak mi miło, że i podczas mojej nieobecności coś się tu działo ;). Co do dumy Polaków to wydaje mi się, że jest głęboka, choć… jakoś wielu ludzi wstydzi się z nią obnosić i w jej imieniu pracować na dobro ogółu. Ale masz rację jest wiele towarzystw, które krzewią historię i pielęgnują miłość do ojczyzny u młodych pokoleń. Dobrze by było, żeby dodatkowo każdy rodzic, jak to za starych czasów bywało, uwrażliwiał na te tematy od najmłodszych lat.

 2. Hej, Papuga! Oglądałam wiadomości i myślałam o Tobie! Odkopaliście się już???

  • Papuga z USA Says: February 2, 2016 at 4:05 am

   O Matuchno, dzięki wielkie kochana. Dopiero wróciłam z końca świata. Ale tydzień po tych śniegach… dziś tu tylko skamieniałe zaspy 🙂 A co tam u Ciebie?

 3. Dobrym pomysłem na propagowanie historii i też tradycji własnego kraju jest wykorzystanie odniesień popkulturowych do tego. Wtedy taka historia jest przystępniejsza i fajniejsza dla młodzieży i dzieci, bo to od nich trzeba zacząć krzewienie tradycji.

 4. […] święta jak DZIEŃ MARTINA LUTERA KINGA JR.., o obchodach którego, z uznaniem pisałam już TUTAJ, zawsze są dla mnie ciekawym wydarzeniem. To święto jednoczy nie tylko czarnoskórych […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close