Jak żyć w zgodzie z ALOHA?

Jak żyć w zgodzie z ALOHA?

Przez ostatnie dni przepytywałam napotkanych Hawajczyków oraz napływowych osadników co to jest duch aloha i czy on nadal istnieje? Razem z mieszkańcami Oahu, Maui oraz Kauai udało mi się ustalić kilka przykazań, których należy przestrzegać, by mówić o sobie, że żyje się w zgodzie z hawajskim duchem miłości.

Słowo “aloha”, powierzchownie rozumiane przez turystów jako hawajskie “cześć” lub “do widzenia”, ma w sobie więcej znaczeń. Aloha to oddech miłości, szacunek, gościnność, współczucie, wzajemna pomoc oraz życie w rodzinie. Gdy Hawajczyk pozdrawia Cię słowem Aloha, możesz czuć się wyjątkowo, oznacza to, że przekazuje Ci swoją miłość bliźniego i szacunek. Mówi to z samego serca. Najbardziej popularnym gestem łączonym z aloha jest obdarowywanie kwiatami lub lei – czyli kwiecistymi wieńcami.

“KOCHAJ A BĘDZIESZ KOCHANY, WSPIERAJ A BĘDZIESZ WSPIERANY”

Mimo, że wielu turystów twierdzi, że doświadczyło aloha podczas swojego pobytu na Hawajach, (bo przecież wszyscy są tu tacy mili i zrelaksowani) to jednak, jak mówi mi napotkana Leilani, misteryjne uczucie ciepła i szczęścia jakie daje aloha nie jest dostępne każdemu. Prawdziwe oblicze tzw. hā (oddech życia czy tzw. duch aloha) ujawnia się tylko tym, którzy prawdziwie oddani są naturze oraz szanują nie tylko ją samą ale również drugiego człowieka. “Aloha aku, aloha mai, malama aku, malama mai,” czyli Kochaj i bądź kochany, chroń/ opiekuj się a będziesz chroniony” to główna dewiza Hawajczyków. Współistnienie z przyrodą, podziwianie jej, docenianie i kontemplowanie ale z drugiej strony świadome użytkowanie oraz opiekowanie się ziemią Hawajów (aina) to wpisana w życie Hawajczyków odpowiedzialność. Człowiek jest sługą natury, jej opiekunem.

Podobnie rzecz się ma w relacjach z drugim człowiekiem, zwłaszcza z tym, który jest w potrzebie. Współczucie mu oraz pomoc to rzecz oczywista. Życie w społeczeństwie i dla społeczeństwa to coś niezwykle ważnego. Dziś przejawia się to nie tylko w serdeczności ale również w niesieniu pomocy czy np. w dzieleniu się złowionymi rybami czy upolowaną dziką świnią.

Najważniejszą wartością w życiu Hawajczyka jest ohana - czyli rodzina.

Najważniejszą wartością w życiu Hawajczyka jest ohana – czyli rodzina.Niby takie proste i znane w Polsce… a jednak w nowym, głębokim wymiarze, gdzie  ludzie mają najsilniejsze więzi i oddanie dla swoich bliskich. zdj. depositphotos

GOŚĆ W DOM, BÓG w DOM

Hawajczycy od początków kontaktów z białoskórymi przybyszami wykazywali się gościnnością i przyjaznością. Na powitanie Kapitana Cooka pierwotni Hawajczycy wypłynęli z kwiatami oraz darami.  Jak pisze Bocian na Hawajach*** “Duch „aloha” objawia się w okazywaniu takiej samej troskliwości, gościnności i sympatii osobom nieznajomym, jak najbliższym. Jest to  miłość wyrażana codziennie i na każdym kroku”. W imię tej zasady Hawajczycy udostępnili wszystkie swoje plaże turystom i naturalne zasoby. W praktyce jednak, od czasów “inwazji” Stanów Zjednoczonych, niektórzy z nich mają w sobie gorycz, choć nie okazują tego publicznie. Trudno pogodzić się z faktem, że profity z ich ziemi oraz bogactw naturalnych czerpią cwani inwestorzy, którzy za grosze wykupili ich ziemię a oni sami zostali skazani na pracę jako tania siła robocza. Mimo, że jako samodzielny turysta masz poczucie przyjaznej atmosfery na Hawajach, którą w większości tworzą białoskórzy hipisi, nowonawiedzeni buddyści lub byli mieszkańcy Kalifornii, którzy wczuwają się w rolę, to sami rodowici Hawajczycy w ostatnim czasie mniej przychylnie patrzą na poczynania swoich “gości” oraz komercjalizowany obraz Hawajów. Ci najgorliwsi odcinają się od świata decydując np. na wyprowadzkę w góry lub na odludne wioski tworząc swoiste enklawy. Pozostali, którym pasuje amerykanizacja oraz wszelkie wygody cywilizacyjne, nie są już tak sceptycznie nastawieni.

ŻYJ WŁAŚCIWIE, BĄDŹ UPRZEJMY, UCZCIWY  i SKROMNY

Jak mówi mi Pricilla, która pracuje w Hotelu St. Regis na Kauai aloha to oddech. Jej wujek, który jest telekinetykiem (potrafi np. przenosić wzrokiem przedmioty) zamiast całować jej dzieci w czoło lub przytulać, zawsze wspólnie bierze wdech aloha na pożegnanie i powitanie – czyli -jak mi wyjaśnia -oddychają sobą, przesyłają sobie pozytywną energię.

Pricilla jako pierwsza z 10. wcześniejszych zapytanych osób o to “Jak żyć w duchu aloha”, w pierwszej kolejności wymienia pokorę i skromność. Według niej bycie milym i uczciwym (o czym zawsze wspominali jej poprzednicy) jest ważne i bardzo znamienne dla aloha ale to dopiero pokora i skromność wobec matki natury, Boga, dziadków, rodziców czy każdego innego człowieka czyni Hawajczyka wyjątkowym.  Pod każdą literą, która składa się na wyraz ALOHA ukrywa się konkretna cecha. Pokora (po hawajsku ha’aha’a) symbolizuje litera H.

A, ala, spostrzegawczy, czujny, obserwator (watchful, alertness)
L, lokahi, working with unity
O, oia’i’o, prawdziwie szczery, prawdomówny (truthful honesty)
H, ha’aha’a, humility (skromność, pokora)
A, ahonui, patient perseverance (cierpliwość,zachowawczość)

Zdawałoby się, że powyższe cechy nie są polskiemu turyście obce. Przecież kościół katolicki, który w Polsce może nie rozdaje lei na każdej mszy świętej w imię miłości do bliźniego ale napomina o tym w swoim katechizmie, piastuje podobne wartości. Różnica polega jednak na prawdziwości i świadomym uzusie tego wszystkiego wśród ludności Hawajów. Tu aloha żyje, może ostatnio trochę przytłumiona komercją oraz nowymi osadnikami (którzy sami powątpiewają czasami), ale nadal jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. To coś mistycznego, dostępnego między człowiekiem a naturą, naturą a człowiekiem czy człowiekiem a człowiekiem… ale tylko tym wybranym.

…………….

*** Strona Bocian na Hawajach to rewelacyjna baza wiedzy dla polskich turystów. Lektura obowiązkowa przed wyjazdem na O’ahu – z racji miejsca zamieszkania autorki, na blogu znajduje się najwięcej informacji o tej wyspie.

Poniżej stara definicja aloha, która kładzie nacisk na współczucie oraz życie w ścisłym związku z naturą oraz drugim człowiekiem:

Aloha is being a part of all, and all being a part of me. When there is pain – it is my pain. When there is joy – it is also mine. I respect all that is as part of the Creator and part of me. I will not willfully harm anyone or anything. When food is needed I will take only my need and explain why it is being taken. The earth, the sky, the sea are mine to care for, to cherish and to protect. This is Hawaiian – this is Aloha!

zdj. depositphotos

Share

Comments

 1. suit your life up Says: July 3, 2015 at 5:54 pm

  Ciekawe, czy udało by się wprowadzić to, o czym piszesz u nas w Polsce.

  • Myślę, że najszybciej mogliby zaadaptować to górale, z racji swojej bliskości z naturą… choć ich twardy charakter mógłby stanąć na przeszkodzie. Ogólnie jednak, uważam, że każdy z osobna może praktykować to dążyć do stworzenia swojego własnego aloha, bo aloha podróżuje z tymi ludźmi, gdziekolwiek oni by się nie przemieszczali.

 2. […] 1. Bądź UPRZEJMY, kochaj bliźniego oraz otaczający Cię ŚWIAT –   życie na wyspie uczy respektu nie tylko do bliźniego ale również do natury, z którą,  żeby przeżyć, należy żyć w zgodzie. Większość tutejszych matek, wychowuje swoje dziecko w duchu aloha, o którym pisałam w osobnym artykule pt. „Jak żyć w zgodzie z aloha” . […]

 3. […] Jak żyć w zgodzie z aloha http://papugazameryki.pl/2015/07/03/jak-zyc-w-zgodzie-z-aloha/ […]

 4. […] w swoje życie, czy to jako smakosz, czy to jako rodzic czy też jako poszukiwacz nowych inspiracji dla swojego domu lub życia. Dziękuję, że ze mną […]

 5. […] wdrożyć w życie …  jakosmakosz, czy to jako rodzic czy też jako poszukiwacz nowych inspiracji dla swojego domu lub […]

 6. […] mogą Cię zainteresować jakosmakosza, czy to jako rodzica czy też jako poszukiwacz nowych inspiracji dla swojego domu lub […]

 7. […] pokazuje “jak żyć po amerykańsku”  bez względu na wiek i bez wielkiej megalomanii; że zaskakuje (100 am. niespodzianek dla pol. imigranta), bawi (np. 1 i 2), uczy (“Mamo, […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close