Jak ubiera się Amerykanka? Przegląd kobiecych strojów z USA.

“Jak fleja-  jeden by powiedział – przecież taka przeciętna Amerykanka w pidżamie do sklepu łazi. Bez wstydu w tej samej pidżamie dzieci do szkoły odwozi. Mało tego, że w pidżamie to w deszczu okulary przeciwsłoneczne zakłada, (alternatywa makijażu)”.

I powiem Wam, że mimo, iż po powrocie do Polski, chwilowo mam ochotę tylko w pidżamie chodzić, i że robienie zakupów w pidżamie znam z autopsji to jak już pisałam w art.  Po czym poznam, że jesteś zadbaną kobietą oraz Dlaczego Polska jest jednak fajna. , Polki mają nieporównywalnie lepszy styl i zapotrzebowanie na estetykę niż przeciętne Amerykanki.

Dziś, w ramach marcowej akcji Blogów kulturowo – językowych, razem z Magdą Galicą utalentowaną i jeszcze nieodkrytą ilustratorką mody z Dublina, prezentujemy główne kobiece ubiory i style USA, które powinny kojarzyć się ze Stanami.

USA styles INDIAN copy magda galica papuga z usa

Amerykanka. Ubiór indiański il.Magda Galica

Zaczynamy od prawdziwych Amerykanów, do których mam wielki sentyment a jednocześnie współczucie. Indianie stanowią obecnie  zaledwie 1% społeczeństwa USA. Takie plemiona jak np. Lakota , które nadal próbują walczyć o ziemię ale z drugiej strony zamykają się w rozpitych ognistą wodą rezerwatach, przypominają mi,  że ta Ameryka, którą tak lubię… była kiedyś najeźdźcą.

Kobiecy strój indiański składa się ze skórzanej spódnicy, getr, poncza i płuciennej koszuli. Znamiennym elementem stroju Amerykanki są frędzle. Jak każda kobieta, Indianka nigdy biżuterią nie pogardzi,uwielbia widoczne i kolorowe ozdoby a na nogi zakłada wyszywane koralikami mokasyny.

texas style, ubiór teksasu, papuga z usa, magda galica, amerykański styl

Ubiór z Teksasu.

Amerykanka. Ilustracja Magda Galica

No i następni moi ulubieńcy, mieszkańcy Teksasu. Ten ubiór oddaje ich charakter –  twardo stąpają po ziemi, gotowi albo wyciągnąć spluwę zza pasa albo lasso, którym lubią się popisać podczas  rodeo.  Obcisłe jeansy, koszula w kratę wiązana w pasie, kowbojki, frędzle przy rękawach oraz obowiązkowy kapelusz to główne elementy tego stroju.

ubiór hawajski, styl hawajski, papuga z usa, magda galica

Amerykanka to również Hawajka. Ubiór hawajski. Ilustracja M.Galica

Amerykański styl to również styl hawajski – etniczna pozostałość kolejnych podbitych ludów przez państwo amerykańskie (Wyspy hawajskie zostały oficjalnie stanem USA w 1959 r). Dziś tego typu stroje zobaczycie jedynie podczas przyjęcia luau, którego główną atrakcją, poza wystawną kolacją, jest pokaz polinezyjskich tanców. O Hawajach donosiłam Wam podczas swoich podróży. Relacje Znajdziecie TU

Wracając jednak do stroju, wiele Wam nie potrzeba, żeby ubrać się po hawajsku, wystarczy trawiasta spódnica i dwa kokosy przerobione na biustonosz. Na głowie nie obędzie się bez wieńca z kwiatów oraz kwiecistego lei, które w papugowym, hawajskim konkursie zgarnęła Weronika. 

amish, galica magdalena, papuga z usa

Ubiór Amiszki. Il. Magda Galica

Amisze to jedno z chrześcijańskich, ortodoksyjnych i protestanckich ugrupowań Ameryki Północnej, których strój podobno oddaje wiarę i posłuszeństwo Bogu. Tak jak widzicie na obrazku, stałymi elemantami tego stroju jest długa spódnica lub sukienka, czepek, fartuch, ciemne rajsopy. Fryzury dozwolone to koki oraz warkoczyki dla dziewczynek.

Panie te, wchodzą w takich długich strojach nawet do publicznego basenu w hotelach, czego miałam okazję być kilka razy świadkiem.

Jak pisze Polski Kościół Baptystów  “Zgodnie ze Słowem Bożym – biżuterii, wymyślnych ozdób ani malowania się nie uznają. Natomiast bardzo pilnie przestrzegają higieny, czystości i przyzwoi­tości ubierania się. Na ogół mają trzy razy mniej ubrań niż przeciętna Amerykanka, gdyż zasadą amiszów jest unikanie wszystkiego, co bywa zbyteczne. Uważają bowiem to za marnotrawstwo i niepotrzebne obciążenia“.

 

papuga z usa, magda galica, nyc style, Amerykanka, jak ubierają się Amerykanki

Amerykanka w wielkim mieście. Styl uliczny Nowego Jorku. Il. Magda Galica

Nowojorki, które uwielbiają bawić się modą, zawsze dostarczają mi w tej kwestii najwięcej przyjemności. Uwielbiam je podglądać, zwłaszcza w metrze w piątek wieczorem lub w sobotę, gdy wystrojone biegną w babskim towarzystwie na nocne eskapady. Nie ma chyba drugiego takiego miejsca w Stanach, które zapewni Wam tyle modowych przyjemności. Styl nowojorski jest bardzo eklektyczny i … dowolny. Kobiety lubią się stroić i lubią być kreatywne

USA styles HARLEM copy

Amerykanka. Kobiety z Harlemu NYC. Il. Magda Galica

Inną odsłoną stylu kobiet z Nowego Jorku są Afroamerykanki z górnej części miasta zwanej Harlemem. Jest  to historyczna dzielnica, mekka każdego czarnoskórego artysty, miejsce renesansu kultury i rozrywki afroamerykańskiej w latach 1920-1930. Tak jak Magda narysowała, jest to zwykle bardzo luźny strój, który my Polacy bardziej kojarzymy z hiphopowymi teledyskami lub filmami o ciemnych, niebiezpiecznych dzielnicach amerykańskich miast. Poza luźnymi spodniami, sportowymi kurtkami, czapkami z daszkiem, główną cechą jest biżuteria. Obowiązuje jeden tręd: Jak największe i jak najcięższe. To co widzicie powyżej to styl raczej młodszej generacji. Gdy ostatnio byłam w Harlemie nie potrafiłam oderwać oczu od starszych Pań, które nadal czują się młodo, wdziewają skąpe sukienki, dopinają sobie sztuczne włosy, które kupują na stoiskach z perukami znajdującymi się na każdym zakręcie oraz z toną makijażu i ciężkiej świecącej biżuterii. To co u nich podziwiam… ale to chyba już nie z racji Harlemu tylko rasy, to przykładanie uwagi do włosów. Prawie wszystkie Afroamerykanki, które widuję zawsze mają pięknie ułożone włosy. Panowie natomiast, też wyróżniają się przywiązaniem do wypolerowanych butów.

styl DC magda galica, papuga z usa

Styl biurowy DC

Gdy Magda pytała mnie o styl DC, w którym mieszkam, odpowiedziałam jej: “No wiesz, taki suchy, biurowy, tylko same garnitury itd.”. No i zobaczcie co wyszło? Piękne prawda? Mimo, że w DC działają różne organizacje (głównie Afroamerykanów), które próbują ściągnąć modę do stolicy, to jednak póki co jest to miasto urzędasów, którzy są nudni w swoim stylu jak flaki z olejem. Może i elegancko, może i schludnie… no ale nie aż tak kobieco jak widzimy powyżej. Tu, nieraz widzę kobiety, które do garnituru zakładają adidasy. Szpilki to może one i mają, ale zwykle w torebce. Kolorystyka też niestety jest szaro – bura… czarna! Powyższa ilustracja bardziej oddaje styl biurowy Nowego Jorku, w którym kobiety lubią mieć fajne torebki   😉

 

magda galica, papuga z usa, style usa, blog o ameryce

Styl LA, Beverly Hills. Il. Magda Galica

Styl Los Angeles jest trochę taki… lekki, a z drugiej strony zwykle elegancki. To taki świat “zdesperowanych gospodyń” z Beverly Hills. One lubią wszystko co luksusowe i drogie. Wszystko co noszą odpowiada letniej, kalifornijskiej pogodzie oraz aktualnym trendom bogaczy z Hollywood.  To taki elegancki styl codzienny, dopracowany, kobiecy a z drugiej strony trochę młodzieżowy.

papuga z usa, magda galica, blog o Ameryce, ilustrator mody

Czerwony Dywan Hollywood. Il. Magda Galica

Skoro już jesteśmy przy Los Angeles, to nie można nie wspomnieć o tym, co się działo wczoraj w Hollywood. Kreacje z czerwonego dywanu Gali Oskarów to chyba jedno z największych wydarzeń modowych w Stanach. Na czerwonym dywanie Amerykanskie celebrytki prześcigują się w zachwycających kreacjach od najdroższych projektantów mody.

 

papuga z usa, magda galica, styl amerykanów

Ubiór przeciętnej Amerykanki. Il. Magda Galica

Musicie przyznać, że nie  byłybyśmy wiarygodne, gdyby nie pojawiła się w zestawieniu powyższa ilustracja.

No tak, nawet w DC, gdzie ludzie zwykle są szczuplejsi niż w pozostałych stanach… no łażą te baby w jeansach, podkoszulkach i adidasach, często właśnie z takim gołym brzuchem.

I nic nikogo nie obchodzi, że w Europie to nie wypada. Tu na znak, że to wolna amerykanka a jednocześnie totalna tolerancja, kobiety w rozmiarze XXXL biegają w miniówkach po ulicy. I wiecie co jest w tym najfajniejsze?? Nikt na nie nawet krzywo nie patrzy, nie wytyka palcem.  Każdy ma prawo do bycia i wyglądania jak chce. I tak właśnie powinno być.

Dzięki temu w USA w każdym rozmiarze możesz czuć się kobieco. Tu wszystko wypada nosić. Najważniejsze, żebyś sama się dobrze w tym czuła. Pozostali prędzej zapytają gdzie biegniesz w takim stroju lub czy masz jakąś imprezę niż wygwiżdżą lub wytkną palcem.

 Zapraszam do lektury bardzo ciekawych artykułów Koleżanek i Kolegów z Blogów Językowych i Kulturowych. O kobietach i z innej perspektywy. Super ciekawe! 

CHINY

Biały Mały Tajfun: Z czym się Chińczykom kojarzą kobiety? – https://baixiaotai.blogspot.com/2018/03/z-czym-sie-chinczykom-kojarza-kobiety.html

 

DANIA
Ukryty Kot: Kobieta w języku duńskim
http://ukrytykot.pl/2018/03/25/kobieta-w-jezyku-dunskim/

 

FINLANDIA

Suomika: Kobiece sprawy po fińsku (tylko dla kobiet!)

https://suomika.pl/kobiece-sprawy-po-finsku/

 

FRANCJA

Demain,viens avec tes parents!: Stąd do wieczności

https://viensavecparents.blogspot.com/2018/03/stad-do-wiecznosci.html

 

Madou en France: 8 niezwykłych kobiet, które odmieniły Francję

http://www.madou.pl/2018/03/niezwykle-francuskie-kobiety.html

GRECJA

Powiedz to po grecku: O określeniach kobiety w języku greckim https://www.powiedztopogrecku.pl/o-okresleniach-kobiety-w-jezyku-greckim/

GRUZJA

Gruzja okiem nieobiektywnym: Kobiety w języku gruzińskim

https://innagruzja.blogspot.com/2018/03/kobiety-w-jezyku-gruzinskim.html

 

HISZPANIA

Hiszpański dla Polaków: Kobieto, to musisz wiedzieć o hiszpańskim! https://www.hiszpanskidlapolakow.com/o-hiszpanskim/kobieta-i-hiszpanski

 

IRLANDIA

W Krainie Deszczowców: Kobieta po irlandzku

https://zyciewirlandii.com/2018/03/25/kobieta-po-irlandzku/

 

JAPONIA

japonia-info.pl: „Kobiecy” pierwiastek w jōyō-kanji

http://japonia-info.pl/kobiecy-pierwiastek-w-joyo-kanji/

 

KIRGISTAN

Kirgiski.pl: Kobieta w języku kirgiskim  

http://kirgiski.pl/2018/03/kobieta-w-jezyku-kirgiskim/

 

NIEMCY

Niemiecki w Domu: Kobieta w Niemczech

http://niemieckiwdomu.pl/kobieta-w-niemczech/

 

ROSJA

Dagatlumaczy – blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim: “Kobieta” w języku rosyjskim

http://www.dagatlumaczy.pl/kobieta-w-jezyku-rosyjskim/

 

SZWECJA

Szwecjoblog:  Kobieta w języku szwedzkim – 5 ciekawostek

http://szwecjoblog.blogspot.com/2018/03/kobieta-w-jezyku-szwedzkim-5-ciekawostek.html

 

TURCJA

Turcja okiem nieobiektywnym: Czy Turczynki chcą nosić hidżab?

https://innaturcja.blogspot.com/2018/03/czy-turczynki-chca-nosic-hidzab.html

 

USA

Papuga z Ameryki: Jak ubierają się kobiety w USA?

http://www.papugazameryki.pl/2018/03/25/jak-ubiera-sie-amerykanka/

WIELKA BRYTANIA

Angielska Herbata: Angielskie idiomy z kobietą w tle

http://angielskaherbata.pl/2018/03/25/angielskie-idiomy-z-kobieta-w-tle/

 

English-Nook:  6 żon Henryka VIII

http://www.english-nook.pl/2018/03/6-zon-henryka-viii.html

 

Angielski dla każdego: Królowa, czyli najważniejsza kobieta w Wielkiej Brytanii
http://www.angielskiblog.pl/2018/03/krolowa-czyli-najwazniejsza-kobieta-w.html

 

WŁOCHY

Po Prostu Włoski: Kobieta w języku włoskim – idiomy i powiedzenia

https://poprostuwloski.pl/kobieta-w-jezyku-wloskim-idiomy-powiedzenia/

 

USA

Papuga z Ameryki: Jak ubierają się kobiety w USA?

http://www.papugazameryki.pl/2018/03/25/jak-ubiera-sie-amerykanka/

 

RÓŻNE JĘZYKI

Enesaj.pl: Kobieta w językach turkijskich  

http://enesaj.pl/2018/03/kobieta-jezykach-turkijskich/

Magda Galica ,

Share

Comments

  1. Uwielbiam Wielkanoc, za radość. To Święto zmartwychwstania , więc nie za bardzo rozumiem po co się umartwiac :). Z dzieciństwa wspominam szukanie prezentów od zajączka pod poduszką 🙂 Tradycję te przeniosłam “na moje dzieci. Od 10 lat mieszkamy w Irlandii , więc aby wzbogacić wewnętrznie moje najmłodsze dziecko ( córki już pelnoletnie) jest zajączek i Easter eggsh hunt 🙂 radosc i zabawa. Pozdrawiam

  2. Po pierwsze: “obecnie jest kultywowana w Wielkopolsce, na Śląsku i podobno w Poznańskiem ” kupię Ci atlas tudzież podręcznik Historii Polski!! Poznańskie to część Wielkopolski ! No!
    Poza tym co ma Jezus do wiatraka …znaczy się do zająca. Nie mylmy pryncypiów. Najważniejsze żeby Dzieciarnia miała radość a my mogli spotkać się z Rodziną. Juzuś znaczy się Joshua zwany czasem z polska Jezusem to też dobry pretekst. I żeby nie było: nie ja Go przybiłem do pala.

    • Papuga z USA Says: March 28, 2016 at 2:08 pm

      no! podobają mi się tacy rozemocjonowani czytelnicy 🙂 Z tymi województwami to rzeczywiście nigdy dobra nie byłam… mimo, że w polskiej szkole- 5 z geografii miałam… ale może masz rację… ta trójczyna z historii to do dziś się za mną ciągnie… 😉 Wesołych Świąt Pawle, który żadnego gwoździa nie przybiłeś 😉

  3. Zając wcale nie jest taki ohydny 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close